Na začátku dubna vyráží horolezecká skupina Libor Uher, Tomáš Petreček, Petr Mašek a Marek Novotný na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m), v místním jazyce přezdívanou také Bílá hora.
Vrchol se nachází v Himalájích, přesněji v Nepálu, severozápadně od Pokhary, duležitého regionálního a turistického centra. Poblíž hluboké rokle slavné řeky Kali Gandaki.
Po objevu hory západní civilizací v r. 1808, byla Dhaulagiri považována za nejvyšší horu na světe. Důvodem je značný a viditelný rozdíl v převýšení mezi Dhaulagiri a okolními vrcholy. Teprve po 30 letech byla před Dhaulagiri posunuta Kančendženga.
Dhaulagiri obklopují hluboká údolí. Na jihovýchodě protéká řeka Kali Gandaki a rozdíl mezi její hladinou a vrcholem je neuvěřitelných 7 000 výškových metrů na vzdálenosti pouhých 30 kilometrů. Jižní a západní stěna Dhaulagiri jsou vysoké přes 4 000 metrů, východní a severní stěna zhruba 3000 metrů. Dhaulagiri je velmi atraktivní horou, není totiž clonena jinou vysokou horou a je proto za dobrého počasí viditelná až ze severní Indie.
Výstup na vrchol je obtížný zejména kvůli častým změnám počasí v této oblasti. Velkou roli také hraje nadmořská výška, ve které se budou horolezci pohybovat. Neboť jakákoliv aktivita v tomto prostředí je velice náročná a bez kvalitního tréninku témeř nemožná. Na Dhaulagiri vede několik výstupových cest.
Česká expedice se nahoru vydá severovýchodním hřebenem. Jde o strmý výstup s několika lezeckými místy. Vybuduje Base Camp (4700 m), dále tábor C1 (5900 m), C2 (6600 m) C3 (7300 m) a poté se pokusí o dosažení vrcholu.
Spolu s českými horolezci se do základního tábora vypraví několik trekařů a lezců. Absolvují s výpravou aklimatizační výstup a cestu do Base Campu.
Verze v PDF ke stažení: Dhaulagiri 2012 – o expedici (26MB)