Petr Mašek pod Cho-Oyu osiřel, jeho parťák se vrací

Základní tábor pod Cho-OyuBoleslavský horolezec Petr Mašek patří mezi nejzkušenější členy expedice Cho-Oyu, a jedním z důvodů, proč do takhle početně výpravy šel, přestože je zvyklý na komornější partu, byl dávný slib.

Svému letitému kamarádovi, horolezci Davidu Pokornému, slíbil, že mu pomůže vystoupit osmitisícovku, a splnit mu tak obrovský sen. Stejný sen má i nevidomý horolezec Honza Říha, rovněž člen expedice.

Ovšem ve čtvrtek ráno přišla z advanced base camp neradostná zpráva. „David Pokorný byl bohužel v dost špatném stavu, a to nejen fyzickém. Z domova se k němu navíc dostaly smutné novinky, a psychicky ho dost rozhodily, ani zdravotně na tom nebyl stoprocentně. Proto se dnes ráno rozhodl, že se vrátí,“ řekl Boleslavskému deníku Petr Mašek.

Zatímco většina výpravy tedy ve čtvrtek zamířila do prvního výškového tábora, kde by měla podle plánu dvakrát přenocovat, Petr Mašek s Davidem Pokorným se vydali opačným směrem.

„Sestoupili jsme z base campu, a po zhruba čtyřhodinovém pochodu jsme se dostali na cestu, kde jezdí džípy. Právě před chvílí do jednoho z nich David nasedl a vrací se,“ líčí Miska, jak se Petru Maškovi říká.

On sám se po krátkém odpočinku znovu obrátí a bude stoupat zpátky do základního tábora, který je pod Cho-Oyu, šestou nejvyšší horou světa, ve výšce 5 700 metrů.

„Jestli vydrží počasí, zítra se vydám do prvního výškového tábora i já. V základním táboře zůstal Martin Havlena, který nebyl ještě dostatečně aklimatizován. Snad se během dneška srovná a zítra vyrazíme spolu. Plán je strávit tam asi dvě noci, první výškový tábor je tady kolem 6 200 metrů, takže je nutné stoupat pomalu,“ dodává.

Zdroj: http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/petr-masek-pod-cho-oyu-osirel-jeho-partak-se-vraci-20160924.html

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016 Čo Oju. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář