Horolezec Petr Mašek už se chystá na návrat z Aljašky

Neuvěřitelně dlouhý a namáhavý pochod. Tak hodnotí Petr Mašek den poté úspěšný výstup na vrchol, hory Denali, o němž Boleslavský deník informoval v čtvrtečním vydání.

Po sestupu do pátého výškového tábora se Petr opět ozval satelitním telefonem, a přidal podrobnosti o náročném výstupu, kde s ním kromě parťáka Radka Jaroše lezl i další z českých horolezců, Lukáš Krejčí. „Nakonec jsme se nahoru dostali klasickou cestou, výstup, který jsme si připravili přes West Rib, nám absolutně znemožnilo počasí, vítr a hlavně sněžení,“ popisuje horolezec.

Chvílemi to vypadalo, že je hora na vrchol nepustí vůbec. „Foukal silný vítr a bylo kolem šestdvaceti pod nulou, možná mrzlo i víc. Nakonec se ale vítr trochu ztišil a my jsme to zmákli. Cesta dolů do pátého výškového tábora, který je v 5300 metrech, nám trval tři hodiny,“ líčí extrémní výstup Petr „Miska“ Mašek.

Dodává, že trošku smolně přišli o řadu věcí a materiálu, připravených na cestu West Rib. Ale takový je horolezecký život, a nejdůležitější je dostat se v pořádku i dolů.

Cesta zpátky bude trvat zhruba tři dny a vyrazili na ni už dnes v noci. „Plán je dostat se až na ledovec Kahiltna k letadlům,“ napsal na své facebookové stránce Radek Jaroš.

„Jak jsme sněhovou vánicí přišli, tak jsme se probíjeli bílým peklem i dolů. Všichni jsme ok – sto metrů od přistávací dráhy. První letadlo, které přistane, je naše,“přišla zpráva v pátek před osmou hodinou ranní. Počasí ovšem příliš dobře nevypadá, takže horolezcu čekají, až se umoudří a umožné letadlům vzlétat a přistávat.

Teď tedy čeká Petra Maška přelet do Talkeetny a poté přesun do největšího města Aljašky, Anchorage, odkud poletí 8. června zpátky domů.
Zdroj: http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/horolezec-petr-masek-uz-se-chysta-na-navrat-z-aljasky-20160603.html

Příspěvek byl publikován v rubrice 2016 Denali. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář